Impregnacja metalu

Wysokie wymagania wobec jakości lica, wykluczające obecność w odlewach mikroporowatości, przynaglają producentów do stosowania różnych metod usuwania porowatości w metalu. Za jedną z najbardziej efektywnych w tym zakresie technologii uważana jest podciśnieniowa impregnacja uszczelniaczami. Stosuje się ją do zalewania drobnych (do 0,2 mm) porowatości.

Podciśnieniowa impregnacja pozwala osiągnąć 100% hermetyczności wyrobów metalowych przy ciśnieniu od 2 do 200 kg/cm2. Oprócz tego taka obróbka może znacznie poprawić jakość powierzchni metalowych przed naniesieniem finalnych powłok.

Impregnacji uszczelniaczami przy zastosowaniu technologii podciśnieniowej mogą być poddane nie tylko detale metalowe, lecz również współczesne komponenty elektroniczne – przekaźniki, gniazdka, chipy. Przy czym niezawodność pracy tych elementów nawet w najtrudniejszych warunkach zwiększa się wielokrotnie w stosunku detali niezaimpregnowanych

Impregnacji uszczelniaczami można poddawać większość metali i stopów: brąz, aluminium, żeliwo, pleksiglas, ceramikę etc.

Proces impregnacji

Długość procesu podciśnieniowej impregnacji metalu wynosi tylko 25-30 min przy temperaturze polimeryzacji 90ºС. W zależności od wytrzymałości materiału na ciśnienie dobierany jest odpowiedni jego poziom.

Impregnacja jest realizowana po zakończeniu wszystkich operacji mechanicznej obróbki. Detale wyprodukowane metodą metalurgii proszków impregnowane są po spiekaniu, ale przed finalnymi operacjami.

Odlewy przed impregnacją podlegają odtłuszczeniu i osuszeniu. Następnie przygotowane do obróbki detale w specjalnym kontenerze umieszczane są w podciśnieniowej komorze. Potem komorę wypełnia impregnująca ciecz, w której detale znajdują się przez wyznaczony czas. Następnie w komorze wytwarzane jest wysokie ciśnienie, następuje proces impregnacji, po którym ciecz jest usuwana. W celu usunięcia z powierzchni detalu zbędnego impregnatu przeprowadzane jest wirowanie. Procedura ta pozwala oczyścić drobne konstrukcyjne otwory i gwinty z materiału impregnującego, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie impregnatu – do 3 g na 1 kg odlewów aluminiowych.

Przy stosowaniu impregnacji osiąga się całkowitą ochronę odlanych wyrobów od gazów i płynów oraz zabezpieczenie przed korozją wewnętrzną.

Skuteczność procesu hermetyzowania detali wynosi 98-100%. Detale obrobione zgodnie z tą technologią zyskują hermetyczność, odporność na płyny, gazy, z ciśnieniowymi włącznie.

Impregnacja podciśnieniowa jest przyjazna dla środowiska, co jest jej dodatkowym atutem. Ścieki i odpady stałe nie są trujące i podlegają biologicznemu rozpadowi.